Logga in
Sök med AILogga in
JobbSafariArbetsliv & KarriärEtt jobb där det finns tid att ta både säljrekord och bandy-guld: möt Per Hellmyrs, teknisk säljare på Renoa
Kommersiella samarbeten

Ett jobb där det finns tid att ta både säljrekord och bandy-guld: möt Per Hellmyrs, teknisk säljare på Renoa

2026-07-06 avKarin Ahlberg
Lästid 5 min
Man lutar sig mot en husvägg och tittar in i kameran

Sammanfattning

  • Per Hellmyrs är teknisk säljare på Renoa
  • Han spelar också bandy på elitnivå och har en hästgård.
  • Han trivs mycket bra med arbetsguppgifterna för att han känner att produkterna han säljer verkligen gör skillnad för kunden.
  • Balansen mellan jobb och fritid värderar han högt eftersom han har ett mycket aktivt liv utanför jobbet.
  • Bakgrunden som idrottare tror han hjälper honom mycket mentalt i jobbet som säljare, samtidigt menar han att man inte behöver den bakgrunden. Det viktigagaste är att man har en positiv grundsyn.

Bara under 2025 förnyade Renoa omkring 800 villors avloppssystem, och kunderna ger företaget ett högt nöjdhetsbetyg. Hemligheten bakom denna framgång stavas medarbetarna. Vi satte oss ner med Per Hellmyrs, säljaren som nyligen satte ett koncernrekord, och frågade vad det är som gör att han lyckas i sitt jobb. 

Trygg arbetsgivare med tydlig vision och efterfrågade kvalitetsprodukter

Vägen till Renoa började genom ett tips från en kompis som redan jobbade i företaget. Ett långt och givande möte med den nuvarande chefen ledde till en anställning direkt.
Sedan första dagen på jobbet har Per trivts bra, både i rollen som teknisk säljare och på arbetsplatsen.

Renoa är ett stort och fint bolag, vilket skapar trygghet. Samtidigt är det ett företag som är expansivt framåt. Det finns en historia men också en vision framåt. Jag får mycket energi av att tillhöra en sån organisation.

Per Hellmyrs, Teknisk säljare, Renoa

Det är en stor efterfrågan på Renoas kvalitativa produkter på marknaden. Just nu står över en miljon svenska hushåll inför behovet att renovera sina avloppssystem och förlänga livslängden på hem.

Balansen mellan ett jobb som engagerar och en fullspäckad fritid

På fritiden driver Per och hans familj en hästgård, han spelar dessutom bandy på elitnivå sedan 26 år tillbaka. Med Edsbyn var han med och tog SM-guld så sent som i mars.

Idrottskarriären gör att han ofta blir igenkänd i sitt arbetsområde i Hälsingland. Ofta fungerar som en bra isbrytare ute hos kunderna och skapar förtroende redan från start. Men framför allt kräver hans aktiva liv en arbetsgivare som förstår ger honom frihet under ansvar. 

– En av de stora fördelarna med att jobba på Renoa är att jag har en bra balans mellan mitt jobb och mitt privatliv. Jag kan styra mina dagar och tider helt själv. Jag planerar mitt jobb efter familjens liv och mina fritidsintressen, och inte tvärtom.

Per avgör själv hur många möten han bokar in per dag och hur han lägger upp sin arbetstid men han menar att för att ha den friheten behöver man drivet och disciplinen att få jobbet gjort. För Per har det här upplägget minst sagt gett resultat. Förra året gjorde han sitt imponerande säljrekord på miljontals kronor.

“Det viktigaste i mitt jobb är att kunderna har förtroende för mig” 

För Per är Renoa inte bara en arbetsplats, det är ett sammanhang som gett honom möjligheter som han inte haft hos andra arbetsgivare.

– Jag har ganska lätt för att få kontakt med människor och gillar verkligen att möta nya personer. Det viktigaste i mitt jobb är att de får förtroende för mig. Det som driver mig i mitt jobb är inte kronor på sista raden.

Det viktigaste är att kunden känner förtroende, menar Per, som ofta får höra att de har det också. För Per är det viktigt att leverera ett stort värde i privatpersoners hem.

– Det är det som får mig att kliva upp och gå till jobbet varje morgon är mötet med kunderna och att kunna göra verklig skillnad för dem.

För att lyckas som säljare, menar Per, är att genuint lyssna på kundens behov, att ha stora ögon och öron. Han berättar om ett kundmöte nyligen där villaägarna var i valet och kvalet om de skulle skriva på avtalet eller fundera.

– Jag sa till dem att jag inte är här för att jaga ett avtal utan det viktigaste för mig är att ni känner förtroende för våra produkter. Då kan jag sätta mig i bilen, åka hem och vara nöjd.

“Varje nej är närmare ett ja”

Givetvis blir det inte affär vid varje kundbesök, men Per låter inte sin motivation dras ner av ett “nej”. Istället utvärderar och analyserar han ständigt sina möten, vad han säger och gör, för att kontinuerligt utvecklas.

– Varje “nej” ser jag som ett steg närmare ett “ja” och jag låter mig inte påverkas alltför mycket och bli känslomässigt nedstämd.

Per medger att han fått mycket av sin mentala styrka ifrån sin bakgrund inom elitidrotten men menar att alla kan lyckas som säljare bara de har en positiv grundinställning till livet.

När Per själv ska koka ner vad som är det absolut bästa med rollen och arbetsplatsen landar han i tre tydliga punkter:

  1. Friheten att styra sin arbetsvardag, men förstås under förutsättning att man har självdisciplin.
  2. Att få möjlighet att sälja en kvalitetsprodukt som gör stor skillnad för kunderna.
  3. Att ersättningen är bra i förhållande till andra arbetsplatser.

Ansök utan CV!

Du behöver varken ett CV eller personligt brev för att ansöka om detta jobb. Svara endast på några frågor.

Mer om samma ämnesområde

Karin Ahlberg

Om författaren Karin Ahlberg

Karin Ahlberg är Editorial Content Manager på JobbSafari, där hon äger den redaktionella planeringen och produktionen av plattformens innehåll. Hon kombinerar strategisk förståelse med ett skarpt redaktionellt öga och skapar innehåll som engagerar både jobbsökare och arbetsgivare.

Se dessa lediga jobb

Se fler lediga jobb i liknande branscher

Liknande jobb

Visa alla lediga jobb
Renoa Avloppstjänster AB

Säljare Relining Uppsala

Uppsala
16/7 – 15/8

Vad vill du läsa om?

Hitta inspiration eller tips här

Jobbsökning

Allt du behöver för att landa ditt drömjobb

Se allt inom Jobbsökning

För arbetsgivare

Insikter för arbetsgivare och beslutsfattare

Se allt inom För arbetsgivare

Lär dig mer om arbetslivet med våra guider

Här finns massor av verktyg och värdefulla insikter för att guida dig i arbetslivet.

CV som öppnar dörrar
Illustration av personer i en hiss på kontoret.

CV som öppnar dörrar

Personligt brev
Illustration av en person som skriver ett personligt brev vid datorn

Personligt brev

Arbetsintervju
Illustration av arbetsintervju

Arbetsintervju

Ny på jobbet
Illustration av två kollegor vid en kaffemaskin

Ny på jobbet

Löneguiden
Illustration av två personer med olika löner

Löneguiden

Allt om att jobba hemifrån
Illustration av en person som jobbar hemifrån

Allt om att jobba hemifrån

Arbetstid
Illustration av en yr och stressad figur som sitter på en kontorsstol.

Arbetstid

Sommarjobbsguiden
Illustration av en sommarjobbare

Sommarjobbsguiden

Trendar nu

Håll dig uppdaterad med de senaste nyheterna och råden

Bortom fina ord: åtta nycklar till ett inkluderande arbetsgivarerbjudande
Arbetsgivarvarumärke

Bortom fina ord: åtta nycklar till ett inkluderande arbetsgivarerbjudande

Mångfald i arbetsgivarkommunikation börjar inte med en formulering på karriärsidan. Den börjar i hur rekryteringen faktiskt fungerar: vem som får syn på jobbet, vem som vågar söka och vilka meriter som räknas. När kandidater blir mer medvetna, regelverken skärps och konkurrensen om rätt kompetens förändras räcker det inte längre att säga att alla är välkomna. Arbetsgivare behöver kunna visa vad det betyder i praktiken.

Mångfald är en affärskritisk fråga arbetsgivare inte kan ignorera
Rekrytering

Mångfald är en affärskritisk fråga arbetsgivare inte kan ignorera

Det senaste decenniet har andelen kvinnor inom tech inte ökat, siffran ligger stadigt på 30%. Samtidigt blir tekniken en allt större del av det samhälle alla ska leva i. Åsa Johansen, direktör på nätverket Women in Tech, menar att den låga andelen kvinnor inom branschen är en ren affärsrisk.

Att möta unga i början av karriären blev en av Mats största drivkrafter
Personlig utveckling

Att möta unga i början av karriären blev en av Mats största drivkrafter

Mats Karmefjord har varit med och format programmet där nästa generations ledare växer genom verkliga utmaningar. När han möter deltagarna i Bolidens Graduate Program ser han framtiden ta form framför sig. Med lång erfarenhet av att utveckla ledare fick han uppdraget att utveckla ett program där teori möter praktik och deltagarna förbereds för yrkeslivet. – […]

Håll dig uppdaterad

Få de senaste karriärtipsen och insikterna om arbetsmarknaden direkt till din inkorg.

Genom att prenumerera godkänner du vår integritetspolicy och samtycker till att ta emot uppdateringar från oss.

Jobb per stad

Det är enklare än någonsin att söka jobb – men svårare än någonsin att hitta rätt. Det vill vi ändra på. JobbSafari är din guide genom arbetslivet, byggd för att matcha rätt person med rätt möjlighet bland tusentals lediga jobb i Sverige.

JobbSafari är en del av Duunitori Group – Duunitori är Finlands största jobbsökmotor och en betrodd partner inom rekrytering, rekryteringsmarknadsföring och employer branding.

Stockholm, Sweden

JobbSafari AB

Grev Turegatan 11A

114 46 Stockholm, Sweden

info@jobbsafari.se

+46 (0) 8 515 10 774

Helsinki, Finland

Duunitori Oy

Toinen Linja 7

00530 Helsinki, Finland

asiakaspalvelu@duunitori.fi

+358 44 980 3558

Oslo, Norway

JobbSafari AB

c/o Accountor AS

Tangen 75

4608 Kristiansand, Norge

info@jobbsafari.se

+46 70 314 59 79

  • jobbsafari.se
  • duunitori.fi
  • jobbsafari.no
  • allaloner.se
  • jobbland.se